Ana sayfa Anne & Çocuk Bebeğinizin Yeni Dişlerine Nasıl Bakmalısınız?

Bebeğinizin Yeni Dişlerine Nasıl Bakmalısınız?

37
0

İlk diş çıkar çıkmaz bebeğinizin dişlerine bakmaya başlamak en az diğer sağlık kuralları kadar önemlidir. Bu süt dişleri, yetişkin dişleriyle değiştirilmeden önce birkaç yıl dayanmalıdır ve erken dönemde iyi diş hijyeni alışkanlıkları edinmek, küçüğünüzün hayatı boyunca sağlıklı dişler ve diş etleri için hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Süt dişlerindeki çürükleri ve diş çürümelerini önlemek için adımlar atmak, yetişkin dişlerinde olduğu kadar bebek ve çocuklarda da önemlidir, çünkü bu dişlerdeki çürükler bundan sonra çıkacak olan kalıcı dişleri etkileyerek ağrı ve enfeksiyon gibi diğer diş sorunlarına neden olabilir.

Bebeğinizin Dişlerini Fırçalamak

Düzenli diş fırçalama, diş bakımının önemli bir parçasıdır. Bu aşamadaki kilit nokta, süt dişlerini günde iki kez nazikçe temizlemek ve küçüğünüzü fırçalama rutinine alıştırmaktır. Çocuğunuz yürüme evresine gelene kadar ya da kreşe başlayacak kadar olana kadar dişlerini siz fırçalamamalısınız. Bu alışkanlığı kendisi kazanması için dişlerini kendisi fırçalamalıdır, fakat bu alışkanlığı kazanana kadar siz de onun yanında kendi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

İşte bebeğinizin dişlerini fırçalamak için bazı yönergeler ve yardımınızla büyük çocuğunuza işi nasıl yapacağını öğretmek için bazı ipuçları:

Günde en az iki kez fırçalayın, her zaman çocuğunuz şekerli bir şey yedikten sonra ve günün son öğünü veya içeceğinden sonra dişlerinizi fırçalayın.

Bebeğinizin yaşına göre tasarlanmış yumuşak kıllı bir diş fırçasına küçük bir miktar diş macunu sürün. Her dişi dikkatlice fırçalayın, yanlar ve iç yüzey dahil tüm yüzeylere ulaştığınızdan emin olun. Çocuğunuz yaklaşık 2 yaşına geldiğinde bezelye büyüklüğünde bir miktar diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Diş macununu yutmak yerine ona nasıl durulayıp tüküreceğini öğretmeniz gerekecek.

Fırça darbesinin yönü önemli değildir. Burada anahtar, her bir dişi tüm açılardan temizleyerek arka dişlere de ulaştığınızdan emin olmaktır.

Şimdilik bebeğinizin dişlerini fırçalamanız gerekecek. Yürümeye başlayan çocuk okul öncesi aşamasına geldiğinde, sizin yakın gözetiminiz altında kendi dişlerini fırçalamasına yardımcı olun. Dişlerin iyice temizlenmesini sağlamak için 7 veya 8 yaşına gelene kadar yardım etmeniz gerekecektir.

Önceki makaleRomantik Bir Buluşma İçin Öneriler
Sonraki makaleBebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here