Ana sayfa Anne & Çocuk Bebek Masajı Nedir

Bebek Masajı Nedir

52
0

Bebek Masajı Nedir

Bebek masajı, bebeğin gaz problemlerinde, rahatlatmak ve sakinleştirmek gerektiğinde bebeklere nazikçe ve yumuşak yapılan faaliyetlerdir. Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir hem de bebek ile annenin daha fazla yakınlaşmasını sağlar. Anne dokunuşu da denilen bebek masajı ile ona şefkatle ve sevgiyle yaklaşarak duygusal gelişimine katkıda bulunursunuz.

Bebek masajının yapılan birçok yöntemi vardır. Bu yöntemler sayesinde bebeğin gaz sıkıntısı, kaka yapma sıkıntısı giderilmiş olur.  Masaj ile bebekler bu sıkıntılarının giderilmesi durumunda rahatlar, sakinleşir.

Masaj yaparak hem duygusal bağınızı güçlendirdiğiniz bebeğinizde başka yararlar da sağlarsınız.

İnsülin salgılamasına yardımcı olursunuz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirsiniz.

Dolaşımı aktif hale getirmiş olur böylece kalbe yüklenen ağırlığı azaltmış olursunuz.

Solunum ve sindirim sistemi masaj sayesinde rahatlar.

Bebekler, çok fazla hareket edemedikleri için süt içtiklerinde gaz oluşumuna sebep olacaktır. Oluşan bu gaz bebeği rahatsız eder. Böyle durumlarda bebek masajı yapılarak bebekler rahatlatılmaya çalışılır. Bebeklerin daha hareket etme olasılıkları fazla olmadığından bu gaz onların canını fazlasıyla yakacaktır. Bebeklerin gazı olduğu zaman bacaklarını karın bölgesine doğru çekme eylemi gerçekleştirerek sıkıntılarını anlatmaya çalışırlar. Böyle zamanlarda bebek kucağa alınmalı ve gaz sıkıntısının giderilmesi için sırtına seri çok fazla sert olmayan vuruşlar yapılarak ve sırt sıvazlanarak gazı giderilmelidir.

Bebek Masajı yaparken, hava baloncuğunun bebeğe sıkıntı verecek düzeye gelmesi engellenmelidir. Masaj yaparak gazın bağırsak üzerinde dağılması sağlanır. Bebeklerin ilk zamanlarda kakaları ishal şeklinde olur. Daha sonraları kaka yapma işlemi azalır ve bebeği gaz sancıları sıkıştırmaya başlar.

Bebeklerin karın kasları ilk zamanlarda çok güçsüz olduğu için kaka yapmakta zorluk yaşarlar. Bebeğin ıkınmaya başlaması ise karın kaslarını kuvvetlendirmeye yarar. Bu normaldir. Bebeğin karnı şişkin ve gergin değilse müdahale etmeye gerek yoktur. Bebeğinize masaj ve bacak itme hareketleri yaptırarak kaka yapmayı öğretmelisiniz.

Ancak genel masaj ile gaz masajı asla karıştırılmamalıdır. Gaz masajı bebeğin sıkıntılı olduğu dönemlerde ve adı üstünde gazı olduğu zaman yapılmalıdır. Genel masaj ise bebeğin mutlu olduğu zamanlarda keyifle yapılmalıdır.

Önceki makaleBebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar
Sonraki makaleÇocuk Felci Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here