Ana sayfa Anne & Çocuk Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

81
0

Bebeklerde diş çıkarmak önemli bir gelişim döneminin işaretidir. Bu içerikte bu sürecin nasıl yaşandığını etkilerini ve ne zaman başladığı ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

Diş çıkarma genellikle bebekler 6 ila 12 aylıkken başlar, ancak bazı durumlarda bu ilk dişler daha erken veya biraz sonra ortaya çıkabilir. Bazı çok nadir durumlarda, bebekler, daha önce çıkmış bir dişle doğabilir veya ilk birkaç hafta içinde bir diş çıkmış olabilir.

Hassas diş etleri, salya akması veya yumruk veya parmağınızı kemirme gibi diş çıkarma belirtilerine dikkat edin; bu, yakında bir dişin çıkacağını göreceğinizi gösterebilir.

Diş Çıkarma Gecikirse Ne Olursa Ne Olur?

Çıkacak olan dişlerin bebeğinizin dişlerinin hazır olduklarında geleceğini hatırlamak faydalıdır. Bu nedenle, arkadaşlarınızın çocukları bebeğinizden önce diş alırsa endişelenmeyin.

Önce Hangi Dişler Çıkar?

Her bebek farklıdır, ancak tipik olarak bebeğinizin iki alt ön dişi önce gelir, ardından iki üst ön dişi gelir.

Diş Çıkarma Ne Kadar Sürer?

Diş çıkarma işleminin süresi değişebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun ikinci ve üçüncü doğum günleri arasında bir tarihte, küçük çocuğunuzun tam 20 süt dişi olacaktır. Bu, toplam diş çıkarma süresinin yaklaşık iki yıl sürdüğü anlamına gelir.

Diş çıkarmada ay aralığı oldukça geniş olabilir. Diş çıkarmanın 6 ila 12 ay arasında başlaması muhtemel olsa da, ilk diş 3 veya 4 ay süresince veya 14 ay sürecine sarkacak geç görünebilir. Hatta bazı bebekler her iki tarafta da bu aralığın biraz dışında olabilir. Genetik, zamanlamada rol oynayabilir.

Tabii ki, bebeğinizin dişleri (veya diş eksikliği) konusunda endişeleriniz varsa veya diş bakımı ile ilgili sorularınız varsa, doktoru veya diş hekimi ile konuşun.

Bebeklerde Diş Çıkarma rahatsızlığı varsa, bunun muhtemelen gelip gideceğini bilin. Diş çıkarma semptomları tipik olarak bir diş çıkmadan önceki günlerde yaşanır; daha sonra yeni bir diş çıkmaya başlayana kadar ağrı azalır.

Bebeklerde Toplamda Kaç Diş Çıkacak?

Küçüğünüzün ilk dişleri, süt dişleri olarak bilinir. 2 buçuk ila 3 yaşına geldiğinde tam 20 süt dişine sahip olacaktır.

Çocuğunuz 6 ya da 7 yaşındayken, süt dişleri, bazen ikincil dişler olarak adlandırılan kalıcı dişlerine yer açmak için dökülmeye başlayacaktır. 32 ikincil dişin tamamının gelmesi uzun yıllar alır, bu nedenle bir süre çocuğunuzun ağzında birincil ve ikincil dişlerinin bir karışımı olacaktır.

Önceki makaleBebekler Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey
Sonraki makaleBebeklerde soğuk algınlığı ve grip

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here