Ana sayfa Sağlık Bilgisayarın yol açacağı sağlık sorunları nelerdir

Bilgisayarın yol açacağı sağlık sorunları nelerdir

140
0
Bilgisayarın yol açacağı sağlık

Bilgisayarın yol açacağı sağlık sorunları nelerdir?


Bilgisayarın yol açacağı sağlık sorunlarını bu makalede ele aldık. Bilgisayar hemen hemen artık bütün evlere girmiş durumdadır. 7’ den 70’ e bilgisayarlar herkes tarafından kullanılmakta ve uzun zaman başından kalkılamayan bir cihaz olmuşlardır. Bilgisayar kullanımının artması ve sıklaşmasıyla beraber peşinde sağlık sorunları da gelmeye başlayacaktır. Bilgisayarın gereğinden çok ve uzun saatler boyunca kullanılması oldukça zararlı sonuçlar doğurmaktadır.


Uyku düzensizliklerine yol açar:
Bilgisayarın uyku düzensizliğine yol açtığı bilinmektedir. Uzun süre başından kalkılamayan bilgisayarlar sayesinde günlük yaşam rutini zarar görebilmektedir. Bilgisayarın yol açtığı sorunlardanbazıları ise iş düzensizlikleri, yemek yemeği ihmal etme, okula geç kalma, aile fertleriyle olan iletişimsizlik gibi sorunlar olmaktadır.


Bağımlılığına yol açar:
Bilgisayarın en büyük zararlarından biri ise kişiyi bağımlı bir hale getirmesidir. Kişi internete olan bu bağımlılığı bırakamaz ve onun esiri hale gelir. Bu da okul hayatında başarısızlıklara yol açacaktır. Ayrıca bu bağımlılık sosyal hayata adapte olamama gibi sorunlarda çıkarabilir.


Sağlık sorunlarına neden olur:
Bilgisayarın yol açacağı sağlık sorunları bilgisayar kullanım saatlerine oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin sağlıkları daha çok tehdit altındadır. Başta göz ağrısı olmak üzere bilgisayar sırt, bel, boyun ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca bilgisayara uzun süre bakmak pek çok göz hastalığına neden olabilmektedir.


Başarısızlığa neden olur:
Özellikle okul çağındaki çocukların bilgisayarlarla çok fazla zaman geçirmesi derslerinden geride kalmasına neden olur. Çocuk okul hayatında düzensizlikler yaşar ve bu durum ders notlarına da yansır. Bu yüzden çocukların belirli saatlerde bilgisayar başında olmaları daha iyi bir çözüm olacaktır.

Önceki makaleBeden Dili Nedir Nasıl Kullanılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here