Ana sayfa Anne & Çocuk Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Kazandırılır

Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Kazandırılır

47
0

Çocuklarda Sorumluluk Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar bir ailenin göz bebeğidir. Onlarla da olmaz onlarsız da olmaz. Aileyi aile yapan çocukları büyütürken onlara sorumluluk da kazandırmak gerekir.

Çocuklar, sevildiklerini hissetmek ister. Onlara sevildiklerini ve onları çok sevdiğinizi göstermelisiniz. Çocuklara devamlı kızgınlıkla konuşmak, hep azarlamak onları size bağlamaz aksine sizden uzaklaşır ve sinirli birer birey olarak yetişmeye başlarlar.

Bebek çağında iken onların isteklerini, duygularını önemseyin. Bu durum ileride sizin isteklerinize uyum sağlamasını, size uymasını sağlayacaktır. Çocuğa koyduğunuz yasakların dozunu çok iyi ayarlamanız gerekir. Yaptığı işleri engellemeyin, teşvik edin. Eğer size yardım etmek istiyorsa bunu engellemeyin. Onu daha fazla teşvik edin.

Çocuğunuzun sorumluluk sahibi olmasını istiyorsanız, büyük ve önemli sorumluluklar almaya hazır olduğu zamanları bilmeniz, gözlemlemeniz gerekir. Bu sorumluluğu alabilecek ortamları hazırlamaya çalışın. Ona inandığınızı ve güvendiğinizi gösterirseniz sorumluluk almayı daha çabuk öğrenecektir.

Çocuğunuza devamlı ceza verme eğiliminde olmayın. Özendirme çalışmalarına girişerek başarılı olduğunu ve harcadığı çabayı övün. Harcadığı çabaya saygı ve övünç gösterileri göstererek çocuğun daha fazla sorumluluk almasını sağlayın.

Çocuklarınızı tabi ki uyaracak gerektiğinde cezalandırma yöntemini deneyeceksiniz. Ancak bunu devamlı yapmayın. Çocuğu devamlı korkutmak yarardan çok zarar getirecektir. Çocuğunuza göstereceğiniz sevgi ve övünç hareketleri sahte olmamalı gerçek duygularınızı göstermelisiniz. Çocukların çok kuvvetli sezgileri olduğu için sahte sevgi gösterilerini hemen anlayacaklardır.

Çocuğunuzun yaptığı işte mükafatlandırmak yarar yerine zarar getirir. Çünkü yaptığı her işte bir mükafat bir hediye bekleyecektir. Bunun yerine ona güvendiğinizi ve inandığınızı göstererek onu alacağı sorumluluklar için teşvik etmelisiniz.

Çocuk yanlış yaparak doğruyu öğrenecektir. Sonuna kadar destekçisi olarak hata yaptığı işte hatalarını söyleyerek düzeltmesini sağlamalısınız. Çocuklarınızdan ne beklediğinizi onun anlayacağı dilde açıkça anlatmaya çalışın. Bunun amacı kurallara bağlı olduğunuz kadar onu sevdiğinizi de belli etmektir.

İnsanoğlu, kötüden çok iyiye doğru yönelmeye çalışan bir varlıktır. Ağaç yaşken eğilir sözü bunun içindir. Çocuğunuzu büyütme zamanınızda ne kadar çok doğruları öğretmeye çalışırsanız ileride sorumluluk sahibi bir birey olarak hayatını sürdürecektir. Çocuklarda sorumluluk aşılarken sahte hareketlerden kaçınarak içtenlik ve iyi niyetle yaklaşmayı asla unutmayın. Sahte davranışlar çocukların belleklerinde yer eder ve ileri ki yaşantısında bunun sıkıntısını çekmeye başlar.

Önceki makaleÇocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu
Sonraki makaleÇocukları Büyütürken Nelere Dikkat Etmeliyiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here