Gebelik Sürecinde neler yemeli nasıl beslenmeli

Gebelikte beslenme

Gebelik Sürecinde neler yemeli nasıl beslenmeli ?

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki: Gebelikte beslenme dönemlerinizde öncelikle dengeli bir beslenme çizgisinde durmanı, bol miktarda sıvı alarak doktorunuzun tavsiye ettiği demir ve çinko içerikli ilaçları düzenli almalı, bunları yaparken kilonuza dikkat etmelisiniz. Zira kilo olayını fazla alırsanız doğumdan sonra mutlak suretle diyete girmek isteyeceksiniz. Buda sizin psikolojinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Gebelik sürecinin siz kaçıncı ayında olursanız olun burada anlatılanları uygulamadığınız için sakın sıkıntıya yada strese girmeyin değerli anne adayları.Gebelikte Beslenme de şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu arada dengeli beslenme şekli her bir yiyecekten düzenli olarak almak ve fazla tüketmemektir. Özellikle yağ, şeker ve yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmemesi önemlidir. Bunların emin olun bebeğinize hiç bir şekilde yararı yoktur.

Gebelikte beslenme sürecinde sürekli vitamin kullanmalı mıyım ?

Elbette hayır. Bağzı önemli durumlarda doktorunuz size vitamin takviyesi vermemişse gebelik dönemi boyunca bunları kullanmanıza gerek yok. Zaten sizin doğru ve düzenli şekilde beslenmeniz tüm vitaminleride alacağınız anlamına gelecektir. Ha ben beslenemiyorum ilaçlardan alayım bunları diye kesinlikle düşünmeyin, hiç bir ilaç dengeli beslenmenin yerini tutan maddeleri size asla sağlamaz.

Gebelikte Demir kullanımı hakkında bilgiler 

Gebelik sürecinde ne yaparsanız yapın, istedriğiniz kadar dengeli beslenin değerli anne adayları, her halukarda bebeğin ve sizin ihtiyacınız olan kadar olmayacağından dolayı, özellikle hamileliliğinizin ikinci yarından itibaren doktorunuz size demir içeren takviye ilaçlardan verecektir bunları da muntazaman kullanmanız gerekiyor. demir gerçekten önemlidir hem sizin hemde özellikle bebeğinizin demir depolamasında son deree önem arz eder. Hani ben demiri besinlerden alayım diye düşünürseniz hata yaparsınız. çok fazla kalori içeren besini almanız gerekir ki bu da uygun bir seslenme şekli sayılamaz. İlaç kullanacaksınız.

Gebelikte kahve ve çay tüketimi  hakkında bilgiler 

Öncelikle çay ve kahveye geçmeden önce gebelikte su içinde temel besin maddesi diyebiliriz. Özellikle gebelikte kabızlık yaşamak istemeyen anne adayları halsizlik için de su tüketmelidirler. İdrarlarınızın olduğundan fazla, açık yerine koyu şekilde gelmesi, canınız istemesede vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu gösterir. Mutlaka tüketin, yemek aralarında da alın ki mideniz aşı dolmadan yerini su doldursun. Gelelim kahve ve çay olayına. Hamile iseniz günde maksimum bir fincan çay yada kahve tüketin, bunu günlük yapmayın zira uykusuz kalmanıza ve çok fazla alımlarda bebeğin gelişme geriliğine ve erken doğum yada düşük riskine maruz kalabilirsiniz ki bizler bunu asla istemiyoruz.

Gebelikte Tatlandırıcı ve sigara kullanımı hakkında bilgiler

Suni tatlandırıcıların içerisinde bulunan aspatram maddesi gebelikte sakıncalı bulunmamıştır fakat sizler yinede bunu doktorunuza danışarak kullanınız. Aklolu kesinlike kullanmamanızı öneriyorum zira bebeğin gelişiminde son derece kusur yaratan bir maddedir kesinlikle tüketmiyorsunuz.

Sigara kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Fakat tiryaki iseniz sigarayı mutlak suretle azaltınız. Bebeğiniz için bilinçli bir anne olmak istiyorsanız, sigara içmeyin ve içilen yerlerden de uzak durunuz.

Gebelikte tuz kullanımı hakkında bilgiler

Gebelik süresince diyet yapmanıza ve tuz kullanımını azaltmanıza gerek yoktur. Gebelikte vücutta sıvı tutulması olayı zaten normal gebelik seyridir. bu bakımdan kesintiye uğratmadan suyu fazla olmamak şartı ile yemeklerinizde yeterince kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bu arada dip not olarak size şunuda söyleyeyim. gebelikte iyot ihtiyacınız artacağından dolayı iyotlu tuz kullanmanızı öneriyoruz.

Burada yazılanları yaptığınız taktirde gebeliğiniz kesinlikle sıkıntısız geçecektir. Mümkün mertebe sporunuzu yapıp biraz yürüyüş yapınız, beslenmenin yanında spor sizi halsizlikten kurtaracaktır.

Değerli anne adayları ve anneler, gebelik sürecinde yaptığınız beslenme şekillerini konumuz altından bizlere ulaştırabilir ve diğer kadınlarımıza, anne adaylarımıza yardımcı olabilirsiniz. Sorularınız cevaplandırılacaktır.


Anne&Çocuk Diğer Yazılar