Ana sayfa Anne & Çocuk Gebelikte Çikolata Faydalı mı

Gebelikte Çikolata Faydalı mı

52
0

Gebelikte Çikolata Faydalı mı?

Hadi itiraf edelim, gerçekten çikolata yemeyi çok seviyoruz. Hatta çoğu kişinin çikolata için çıldırdığını da biliyoruz. Çikolata içerisindeki etken maddelerle seratonin, yani mutluluk hormonu salgılamamızı sağlayan ender yiyeceklerden biridir. Peki gebelikte çikolata tüketilebilir mi? İşte birçok anne adayının, o çok sevdiği çikolataya dair bilmesi gerekenler:

Gebelik sırasında eski alışkanlıklarınızın birçoğunu bir kenara bırakmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bunu kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için yapmak zorundasınız. Aynı şekilde, daha önce hiç sevmediğiniz ya da yemekten hoşlanmadığınız bir yiyeceği de yine yaralı olduğu için yemek durumunda olabilirsiniz. İşte çikolata da gebelik sırasında yenilip yenilmeyeceği sorgulanan gıdaların ilk sırasındadır. Faydalı mı? Yoksa tamamen zararlı mı?

İlk olarak gebelikte çikolata yemenin bir zararı olmadığını söylemek gerekiyor. Bu elimizdeki en güncel veri. Ama çikolata yemenin de bir sınırı ve yediğiniz çikolatanın çeşidinin ne olduğu önemli. Çünkü çikolata biliyorsunuz ki yalnızca kakaodan oluşmuyor. İçerisinde zararlı yağlar, işlenmiş şeker ve bazı katkı maddeleri dahi bulunabilir. Bu sebeple çikolata tüketimi gebelikte sınırlandırılmalıdır.

Zaman zaman yenilen çikolatanın faydalarından bile söz edilebilir.En büyük faydası elbette seratonin sayesinde hamilelik stresini azaltmasıdır. Bunun dışında daha büyük bir önemi ise preeklampsi denilen hamilelik zehirlenmesini önlemesidir. Preeklampsi bebek ve anne sağlığı için oldukça tehlikelidir. Çikolatanın bunu önlediğine dair bazı bilimsel çalışmalar yapıldığı da biliniyo. Ama bir uyarı vermek gerekirse, preeklampsi olan riski olan anne adaylarının çikolata tüketirken mutlaka doktorlarına da danışması gerekir. En doğru tavsiyeyi elbette doktor verecektir.

Gebelikte Bitter Çikolata Seçimi

Çikolata seçimine gelecek olursak, sizin de tahmin ettiğiniz üzere mutlaka bitter çikolata tercihinde bulunulması gerekiyor. Çünkü bitter çikolata içeriğindeki yüksek kakao sayesinde çok iyi bir flavonoid kaynağı olarak görülür. Bu alkoloid türü vücuttan zehirli atıkların atılmasını sağlayan önemli bir bileşiktir. Aynı zamanda kan basıncını düşürür ve damar sağlığını korur.

Çikolatanın kullanım yerleri arasında bir de köpüklü kahveler bulunuyor. Çikolata yemenin bir zararı olmadığını söylesekte, çikolatalı içeceklerin içerisinde başka karışımların olduğunu unutmayın. Özellikle köpüklü içeceklerin içerisinde çiğ yumurta olur. Gebelik sırasında kesinlikle çiğ yumurta tüketmemek gerekiyor.

Önceki makaleDoğumdan Sonra Spor Yapmak Sütü Azaltır Mı
Sonraki makaleGebelik Sürecinde neler yemeli nasıl beslenmeli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here