Ana sayfa Anne & Çocuk Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

88
0

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

Sigara yalnızca hamilelikte değil, aynı zamanda hayatın her döneminde zararlı olan kötü bir alışkanlıktır. Sigara kullanma zamanı arttıkça zararları tamir edilemez bir şekilde artar ve sonunda kişiyi ölüme götürür. Sigara direkt olarak kişiye zarar vermesinden öte, fonksiyon bozuklukları yaratarak zorlu bir hastalık süreci yaratır. Böylesine tehlikeli bir ürünün hamilelik sırasında bebeğin sağlığını % 100 oranında riske soktuğunu düşünmemek hayalden başka bir şey değildir.

Birçok sigara içen kadının hamile kaldığını öğrendiğinde hemen sigarayı bıraktığını düşünebilirsiniz ama işin rengi tam da böyle değil. Yapılan araştırmalar hamile kadınların % 30’dan fazlasının sigara içmeye devam ettiğini, % 20’ye yakını ise sigarayı bırakamadığını, yalnızca miktarını azalttığını kanıtlıyor. Yani her 2 hamilelikten 1’i büyük risk taşıyor.

Erken Doğum Riski

Hamilelik sırasında içilen sigara nedeniyle erken doğum yaşayan kadınların sayısı hiçte az değil. Sonuç olarak 38 ila 40.haftalar arasında olması gereken normal doğumdan önce gerçekleşen her erken doğum zamanın erkenliğine bağlı olarak belli bir risk taşır. Sigara nedeniyle 6 ya da 7 aylık zamanlarda doğum yaşayabilen anne adaylarının bebeklerini kaybetme şansı da yükseliyor.

Erken Kese Açılımı

Anne karnındaki kese doğum sırasında açılır ve böylelikle doğum süreci başlamış olunur. Normal süreçte bebeğin tüm hayati organları ve uzuvları gelişmiş, beyni oluşmuştur. Ancak, sigara nedeniyle erken açılan kese, bebeğin henüz gelişimini tamamlamadan doğum kanalına girmesine neden olur.

Gelişme Geriliği

Bebek anne karnındayken yalnızca annenin kanından sindirilmiş besinleri ve onun taşıdığı oksijenleri alır. Hamilelik sırasında içilen sigara kandaki oksijen oranını düşüreceği için bebek için gereken yeterli oksijen sağlanamamış olunur. Oksijen azlığının yarattığı ilk sorun gelişim geriliği, ikinci sorun da beyin gelişiminin tam sağlanamamasıdır.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Son dönemlerde belki de sıklıkla duyduğunuz preeklampsi terimi bir anlamda gebelikte yaşanan zehirlenmedir. Belirtileri yüksek tansiyon, idrarda protein bulunması, aşırı ödem görülmesi ve yaşanabilecek görme bozukluklarıdır. Belirtiler zamanla şiddetlenir ve gebelik zehirlenmesi hem annenin hem de bebeğin ölümüyle sonuçlanabilir. Gebelikte sigara kullanmak preeklampsi riskini artırır.

Hipertansiyon

Sigaranın etken maddesi nikotindir. Nikotinin vücutta yarattığı etki ise damarları daraltması şeklindedir. Sigara içildiğinde damarlar büzüşür ve oksijen kapasitesi iyice düşer. Gebelik sırasında tüketilen sigara yüksek tansiyona yol açabilir. Bu durum birçok sorunu da beraberinde getirir. Tansiyon hastalarının gebelik sırasında zaten ciddi bir kontrol altında tutulması gerekiyorken, bir de sigara içerek hayatlarını ve bebeklerini riske attıkları unutulmamalıdır.

Dekolman Plasenta Sendrumu

Plesanta bebeğin anne ile bağlantısını sağlayan çok önemli bir organdır. Doğumla birlikte, bebek doğum kanalına girdiği zaman, plesanta ayrılır ve doğumun sorunsuz gerçekleşmesi sağlanır. Ama gebelikte sigara içilmesi nedeniyle plesantanın erken bir şekilde ayrılması gerçekleşir. Dekolman Plasenta denilen bu durum kanamalar yaratarak hem anneyi hem de bebeği riske sokar.

Respiratuar Distres Sendromu

Sigaranın en büyük etkenlerinden biri akciğerler üzerinde yarattığı olumsuzluklardır. Gebelikte içilen sigaranın yalnızca annenin akciğerlerinde sıkıntı yarattığını düşünmeyin. Bebeğin akciğerlerinina az gelişmesine ve bundan dolayı da doğduktan sonra solunumda sorun yaşamasına neden olur. Çoğu durumda bebek yeterli oksijen alamaz ve buna bağlı olarak da ölüm yaşanabilir.

Süt Azlığı ve Sütte C Vitamini Eksikliği

Hamilelikte içilen sigara doğumdan sonraki emzirme döneminde annenin süt veriminin düşmesine neden olur. Aynı şekilde, yapılan araştırmalara göre gebelikte içilen sigaradan dolayı süt içerisindeki birçok mineral ve özellikle de bebeğin bağışıklığı için çok önemli olan C vitamininde eksiklik görülür.

Ölüm

Elbette en istenmeyen ama gebelikte sigara içildiğinde yaşanabilecek sorunlardan biri de ölümdür. Hamilelikte sigara kullanımı yaklaşık % 30 oranında ölümle sonuçlanır.

Önceki makaleGebelik Sürecinde neler yemeli nasıl beslenmeli
Sonraki makaleHamilelikte karın ağrısı hissetmek normal midir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here