Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme

Eskiden hamileliğin, kadınların iki kişilik yemek yemeye ihtiyaç duyduğu bir dönem olduğu düşünülüyordu. Bu eski efsanenin birçok kez yanlış olduğu kanıtlanmış olsa da hala buna inananlar var. Bilimsel kanıt, yiyeceklerin içerdiği besinlerin kalitesinin arttırılmasıdır, yenilecek olan yiyeceklerin miktarı değil.

Uzmanların genel tavsiyesi, hamilelik sırasında beslenmenizde normalden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacağınız, ancak kesinlikle iki katına çıkmayacağınızdır.

Hamilelikte fark yaratan nedir?

Hamilelik sırasında, bir annenin metabolik hızı artar ve vücudu, beslenmesindeki besinleri kullanmada çok daha verimli hale gelir. Çoğu gebe kadının aktivite düzeylerindeki yavaşlama nedeniyle, enerjide kullanılmayan ekstra kalori, daha yüksek metabolik hızda emilme eğilimindedir.

Neden istediğimi yiyemiyorum?

Hamilelikte aldığınız kaloriler yaktığınızdan daha fazla ise bu kalan kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır. Hamilelikleri sırasında çok fazla kilo alan kadınlar, doğumlarını daha zor geçirirler. Belirli bir kesim de sezaryen doğum yapmak zorunda kalır.

Preeklampsi, PIH (Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon) ve Gebelik Diyabeti, gebelikte önerilen 10-14 kg dan daha fazla kilo alan kadınlarda görülebilir.

Gebelik Diyabetine yakalanmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde Tip 2 diyabet geliştirme riskini artırır. Pek çok kadın için hamilelikleri sırasında fazla kilo almak, uzun vadeli kilo sorunları için bir katalizördür. Küçük doğan veya düşük kilolu doğan bebekler her türlü sorunla mücadele ederler; entelektüel, gelişimsel ve fiziksel olarak. Hamilelikleri sırasında yeterli kilo alamayan annelerin çocukları da yetişkin olarak kalp hastalığı ve şeker hastalığı riski altındadır.

Yağlardan korkmayın

Hamilelik beslenme  dahil etmek yağlar da gereklidir. Yağ asitleri, bebeğinizin görme ve beyninin gelişimi için hayati önem taşır. Sağlıklı beslenmenizi sağlamanın en iyi yolu, sardalya, somon ve uskumru gibi yağlı balıkları yemektir. Balığa tahammül edemezsiniz, kaliteli bir takviye almayı düşünün. Ancak önce sağlık uzmanınıza danışın.

Hamilelik döneminizde bu besinleri artırın

  • A vitamini, ancak sadece küçük miktarlarda tüketmeye çalışın. Çok fazla A Vitamini vücut için toksiktir ve ölümcül olabilir. Sarı veya turuncu meyve ve sebzeler A Vitamini bakımından yüksektir, bu nedenle beslenmenize biraz havuç ve kabak ekleyin.
  • B grubu vitaminler, genel sağlık ve zindeliği korumanıza yardımcı olacaktır. Etkili çalışması için sinir sistemini ve beyin yollarını desteklerler. İyi kaynaklar tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler ve muzlardır.
  • C vitamini, suda çözünen bir vitamin olarak bilinen şeydir, bu da vücudunuzun onu depolamadığı anlamına gelir, bu nedenle her gün yeterli miktarda almanız önemlidir. C vitamini ayrıca enfeksiyonla savaşmanıza, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize, beslenmenizdeki demirin emilimine yardımcı olur ve doğumdan sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur. İyi kaynaklar turunçgiller, meyveler, taze meyve suları, brokoli ve Brüksel lahanası gibi sebzelerdir.
  • Kalsiyum ve D Vitamini. Süt ürünleri iyi kaynaklardır, bu nedenle her gün bir miktar süt içmeyi deneyin.
  • E vitamini, yağda çözünen bir vitamin olarak bilinir, bu da vücudunuzda depolanabileceği anlamına gelir. E vitamini, sağlıklı gözleri ve cildi desteklemeye yardımcı olur ve vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Hamilelikte, E Vitamini bebeğinizin sinir sistemi gelişimine yardımcı olur. Kabuklu yemişler, zeytinyağı dahil bitkisel yağlar, baklagiller ve tohumlar mükemmel kaynaklardır.
  • Bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için protein. Protein gereksinimleriniz, hamileliğin ilk haftalarında bile, sadece bebeğinizin geliştirmekte olduğu kaslar, kemikler ve organlar nedeniyle yaklaşık % 15-20 oranında artacaktır. Her gün 2-3 porsiyon kaliteli, yağsız protein almayı hedefleyin.
  • İyot, çinko, magnezyum. Bu elementlere sadece az miktarda ihtiyaç vardır. Ve taze meyve ve sebzelerde, baklagillerde ve fasulyede, kabuklu yemişlerde ve bezelyelerde bulunur.
  • Karbonhidratlar enerji için hayati öneme sahiptir. İki farklı karbonhidrat türü önemlidir, ancak biri diğerinden daha önemlidir. Basit karbonhidratlar şeker, kek ve bisküvilerde bulunur; hamileyken canınızın çektiği yiyecekler. Daha karmaşık karbonhidratlar, tam tahıllı ekmekler ve ekmeklerdir. Esmer pirinç, tam tahıllı un, kepekli makarna ve patates de kaliteli kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır. Ve kabızlığı önlemede iyidir.
  • Vejetaryen iseniz, hamileliğiniz sırasında yeterli beslenme aldığınızdan emin olmak için bir diyetisyene danışmayı düşünün. Özellikle kansızlığı önlemede hayati öneme sahip olan yeterli miktarda demir ve B12 aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca protein ve kalsiyum alımınızın yeterli olmasını sağlamanız gerekecektir.

Anne&Çocuk Diğer Yazılar