Ana sayfa Anne & Çocuk Hamilelikte karın ağrısı hissetmek normal midir

Hamilelikte karın ağrısı hissetmek normal midir

59
0

Hamilelikte karın ağrısı hissetmek normal midir?

Hamilelikte ağrılar ve kramplar yaygındır. Anne adaylarının çoğu, hamileliklerinin bir noktasında karın ve kas ağrısı yaşarlar. Eğer şey yolundaysa, bu ağrılar endişelenecek bir şey değildirler. Karnınızda bebek taşımak kaslarınıza, eklemlerinize ve damarlarınıza çok fazla baskı uygular. Bu, bazen karnınızı rahatsız edebilir. Hamileliğiniz boyunca, rahminizi (uterus) pelvisinize bağlayan sert dokular (bağlar) gerilir ve uzar. Bağlarınız ve rahminizin etrafındaki sinirlere baskı, ağrı veya rahatsızlık hissetmenize neden olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe, rahminiz sağa doğru eğilme eğilimindedir. Rahminizin o tarafını destekleyen bağ kasılabilir veya kasılabilir. Bu yüzden sağ tarafınızda daha sık kramplı ağrı hissedebilirsiniz.

Hamilelikte karın ağrısını nasıl hafifletebilirim?

Dinlenme genellikle krampları veya karın ağrısını hafifletir, bu yüzden eğer yapabiliyorsanız oturun ve bir süre rahatlayın.

Bu ipuçları ayrıca karın ağrısını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir:

Ağrının ters tarafına uzanın.

Ilık bir banyo yapın.

Ağrılı bölgelerde sıcak su şişesi torbası kullanın.

Ani hareketlerden kaçınarak, daha kademeli olarak ayağa kalkma ve oturma alışkanlığı edinin. Bu, spazmları azaltmaya yardımcı olabilir.

Karın ağrısını tetiklediğini fark ettiğiniz aktivitelerden kaçının.

Çok uzun süre ayakta durmak veya ağır nesneleri kaldırmak ağrıyı daha da kötüleştirebilir, bu yüzden mümkünse bunlardan kaçının.

Yoga gibi hafif esneme egzersizleri yapmak işe yarayabilir. Yoga, ilk üç aylık dönemden sonra uygundur.

Hamilelikte karın ağrısına ne sebep olur?

Karın ağrısının birçok olası nedeni vardır. Bazen, ağrınızın ciddi mi yoksa normal mi olduğunu anlamak doktorunuz için zor olabilir.

Doktorunuz ağrının tam olarak nasıl hissettirdiğini bilmek isteyecektir, bu nedenle günün hangi saatinde ve başladığında ne yaptığınızı, ne kadar sürdüğünü ve ne kadar şiddetli olduğunu not edin. Keskin bir ağrı mıydı yoksa daha çok hafif bir ağrı mıydı? Hareket ettiğinizde gelip gitti mi yoksa sürekli bir ağrı mıydı? Bunları da not etmeniz gerekmektedir.

Birkaç dakika dinlendikten sonra ağrı geçmezse ve aşağıdakiler de ağrınıza eşlik ederse yardım almak için beklemeyin:

İdrarınızda kan ya da idrarınızı yaparken ağrı ya da yanma

Olağandışı vajinal akıntı

Lekelenme veya kanama

Hassasiyet ve ağrı

Kusma

Ateş

Titreme

Bazen karın ağrınız hamilelikle ilgili olmayan bir şeyin işareti olabilir. Apandisit, yumurtalık kisti, böbrek problemleri, idrar yolu enfeksiyonu veya safra kesesi probleminin tümü karın ağrısına neden olabilir.

Önceki makaleGebelikte Sigara İçmenin Zararları
Sonraki makaleHamilelikte beslenme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here