Normal doğum için gerekli şartlar

Normal doğum

Normal doğum için gerekli şartlar

Normal doğum için gerekli şartlar

Doktorların çoğu doğum için kadınlara öneriler ve kolaylıklar sağlar. Normal doğum aslında biraz acı verse de ilerleyen zamanlarda bir kadının ikinci doğumu yaptığında kadınlara zorlanmamasını sağlar. Kadın için daha sağlıklı olan normal doğum için eğer şartlar elverişliyse doğum yapılır.

Peki, hangi durumlarda normal doğum için gerekli şartlar sağlanmış olur?

  • İlk önce bir kadının doğum gününü geçirmiş olması gerekiyor. Eğer doğum günü geçtiyse suni sancı ile  doğum yapabilir.
  • Anne adayının çocuğu doğurması için yeterli oluncaya dek rahmin açılması gerekir
  • Bebeğin doğru pozisyonda gelmesi gerekir. Yani ayakların değil başın alt kısma yerleşmesi gerekmektedir.
  • Sancıların başlaması ve suyun gelmesi beklenir.
  • Daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan kadınlar için normal doğum tehlikeli olabilir.

Doğum yapacak annenin evde doğum yapmaması tüm doktorların tavsiyesidir çünkü kadın doğum yaparken kanama meydana gelebilir ve hastanede kadına hemen müdahale yapılabilir. Oysa ki bu doğum evde olsa kanama olduğunu düşünürsek hastaneye gelmesi zaman alacaktır. Ve gereken müdahale geç olur ve hastanın hayatı tehlikeye girebilir.

Uzman doktorun sağladığı ters giden bir durum yoksa bebek içeride susuz kalmamış ya da kordonu boğazına takılmamışsa normal doğum için şartlar bir hayli elverişli olacak demektir. Bu sayede hayatın ve tabiatın en güzel olayına şahit olacak kadın çocuğunu kucağına almak için birkaç saatlik zorlu bir mücadeleye girecektir. ama korkmayın ki uzman doktorlar sizden daha fazla önlemlerini almış olacaktır ve işlerinde mükemmel olan uzman doktorlarımız bebeğinizin daha rahat dogması için gereken tüm şartları yaparlar

Doğum Nasıl Olur

Aslında her kadın gebe kaldığı ilk anda tüm planlamasını hastanede ve normal doğum olarak yapmalıdır. Sezaryeni çok az sayıda doktor tavsiye eder ve kadın zorluk ve acı çekmesin diye sezeryan doğumu önerirler ama normal doğum daha sağlıklı olacağından bir çok uzman doktor normal doğumu tavsiye ederler. Bu süreçte anne adaylarını 9 ay 10 gün boyunca heyecanla bekleyecekleri bir süreç içine girer. Genellikle 9 ay dolduktan sonra kadın artık yavaş yavaş sancılarının olmasını beklerler. Daha öncesinde de bu sancılar olsa da, yine de yalancı sancı olarak bilinirler ve gerçek sancılar özellikle doğumun başlaması ile bu sancılar gerçek sancılara yerini bırakır  doğum aslında korkulmayacak bir normal doğumdur. Tıbbın her zaman yenilikçi olduğunu hemen hemen tüm kadınlar bilirler.

Normal doğumu başlatan en önemli anlardan biri kadının amniyon kesesindeki suyun gelmesidir. Birden durduramayacak şekilde boşalan bu su doğumu artık yapmanın zamanını geldiğini gösterir. Bazı durumlarda da bu kese doğum anında yırtılabilir.

Sizler doğum sancılarınız başladığı an hemen doktorunuza gitmelisiniz ve orada kontrollü şekilde ağrılarınızı çekmelisiniz. Çoğu kadın ağrıları evde çekip daha sonra hastaneye gitmeye çalışıyorlar. Ama bu bebeğin hayatını riske atmaktan başka hiçbir şey değildir. Doğum için size hem ebeleriniz hem de hemşireler yardımcı olacaktır. Ve gerekli ıkınmalar ile birlikte doğumunuzu kolaylaştıracaklardır. Bebeğin başı görüldükten sonra ise neredeyse dakika içinde doğum oluşur. En zor kısmı omuzlarının çıkmasını sağlamaktır. Daha sonrası ise çok kolay bir şekilde olacaktır. Sonrasında ise plasenta da çıkacak ve kadın büyük ölçüde rahatlamış olacaktır. Sizlerle normal doğumun nasıl oluştuğunu paylaştık normal doğumun korkulacak bir şey olmadığını bilmenizi ve kafanızda büyütmemenizi öneririz.


Anne&Çocuk Diğer Yazılar