Ana sayfa Sağlık Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler

Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler

28
0

Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler

Sivilce, dünyada birçok insanın yaşadığı ortak bir cilt problemidir. Ayrıca herkes yüz bölgesinde çıkan sivilcelerden etkilenmektedir. Günümüzde, sivilce hakkında herkesin bir yorumu vardır. Sivilcenin tedavisi bulunmaktadır. Buna rağmen sivilce hakkında yanlış bilinenler sivilceyi daha da kötü bir duruma getirebilmektedir.

Sivilce hakkında doğru olarak bilinen ancak yanlış olan bilgiler şunlardır:

Sivilce pislik nedeniyle çıkar: Sivilce oluşumunun birçok sebebi vardır ancak pislik bu nedenler arasında yer almamaktadır. Aksine sivilceli bölgeyi çok fazla yıkamak, sivilcenin büyümesine ve çoğalmasına yol açabilir. Cildi aşırı ovalamak, fırçalamak gibi yöntemler cildi tahriş eder ve böylece sivilce sayısında artma görülebilir.

Sivilce ergenlik döneminde görülen bir hastalıktır: Bu gibi yanlış düşünceler sivilce açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu düşünce yüzünden ergenlik döneminde sivilcenin tedavi edilmesi gerekirken, bekleme ve hiçbir şey yapmama durumlarına yol açabilir. Bu durum, sivilce izlerinde kalıcı bir etkiye sahip olabileceği gibi problemi yaşayan kişinin de özgüven sorunu yaşamasına neden olabilir. Buna ek olarak, sivilce ergenlik döneminden sonra da devam edebilir. Her bireyde sivilce şekli, sivilcenin başlama yaşı ve bitiş süresi farklılık gösterir. Tedavi yöntemlerinde bu farklılıklar göz önüne alınır.

Sivilce üzerine kurutucu sürmek, sivilceyi tedavi eder: Ne yazık ki bu düşünce de doğru bir düşünce değildir. Reçetesiz satışa sunulan ürünlerin sivilceyi tedavi edebileceği konuşulmaktadır. Bu ürünler sivilce için geçici bir çözüm olabilir ancak sorunu kökeninden halledemez. Bu nedenle sivilce sorunu devam eder.

Makyaj sivilce oluşumunu tetikler: Makyaj malzemeleri günümüzün vazgeçilmezleri halindedir. Ayrıca makyaj malzemelerinin çoğu sivilce yapmayacak özellikte üretilmektedir. Buna rağmen, sivilceye meyilli ciltlerde, fondoten, pudra, allık gibi kozmetik ürünler kullanmak sivilce nedeni olabilir. Bu nedenle makyaj malzemesi seçerken özen göstermeliyiz. Non-komedojenik olan ve yağ içermeyen ürünler seçmeliyiz. Ayrıca spor yaparken makyaj yapılmamalıdır. Bunun nedeni ise; makyaj ter yoluya gözenekleri kapatır ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

Stres sivilce sebebidir: Bu düşüncenin az da olsa haklı olduğu yanlar vardır. Stres sivilce sebebi değildir ama var olan bir sivilceyi daha görünür hale getirebilir. Stres yaşadığınız zamanlarda vücut uyarılır ve bolca kortizol üretilir. Kortizol ise yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur. Stres bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Bu durumlara örnek olarak ise; evlilik hazırlığı içerisinde bulunmanız ya da gireceğiniz önemli bir sınav gösterilebilir. Size tavsiyemiz stresten uzak durmanız yönündedir.

Önceki makaleAyak Kokusu Nasıl Geçer?
Sonraki makaleDiş Ağrısına Ne İyi Gelir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here