Ana sayfa Sağlık Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?

78
0

Skolyoz Nedir?

Pek çoğunuzun duymadığı bir hastalık olan skolyoz, çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Peki skolyoz nedir?

Skolyoz, genellikle omurganın bel ve göğüs bölgelerinde görülen bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. Skolyoz, omurganın yana doğru eğri olma halidir. Sağlıklı bir omurga yapısına sahip olan bir bireyin omurgasında bulunan omurlar arka taraftan gözlemlendiğinde yukarıdan aşağıya, bel ve sırt bölgelerinde düz bir şekilde uzanmaktadır. Skolyoz rahatsızlığında ise omurlar sağ tarafa ve sol tarafa doğru yer değiştirir ve buna bağlı olarak kendi etrafında döner.

Omurga bölgesine arka taraftan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile kolayca fark edilebilir. Yalnız bu durum bazen net değildir ve öne eğilme olduğu zamanlarda fark edilebilir. Bu durum kontrollerde ve röntgenlerde fark edilebilir.

Skolyozun tanımını yaptıktan sonra geldik skolyozun belirtilerine. Skolyoz, genellikle gelişme çağındaki çocuklarda ve gençlerde görülür. Bu rahatsızlık gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğini ciddi şekild tehdit etmektedir. Her ciddi rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalıkta erken teşhis gerektiriyor. Zamanında teşhis edilmesi durumunda bu rahatsızlık %100′ e kadar tedavi edilebiliyor.  Ancak zamanında teşhis gerçekleşmez ve tedavi uygulanmaz ise, çocukların ve gençlerin gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Erişkinlik zamanlarına gelindiğinde, bel ve sırtta ağrılar, akciğer ve kalpte ciddi fonksiyon bozulmaları yaşanabiliyor. Skolyoz dikkatli bir bakış açısıyla baktığınızda fark edilebiliyor. Skolyoz belirtileri olarak:

Kalçalar ile omuz seviyesi arasında gözle görülür şekilde eşitsizlik oluşabiliyor.

Kollar ve vücut arasında olan mesafenin oranı ve vücudun balansı bozuluyor.

Kafa bir tarafa, vücut bir tarafa savrulduğu için gençler bir bacaklarının daha uzun olduğunu düşünebiliyorlar.

Kız çocukların giydiği eteklerin bir bölümü yukarı çekebiliyor.

Bir kürek kemiğinde çukurluk ve göğüs kafesinde asimetri görülebiliyor

Eğer bu şikayetlerden birine sahipseniz, skolyoz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Son olarak sizlere skolyozda tanının nasıl konulduğunu anlatmak istiyorum. Skolyoz tanısı, doktorunuz sizi muayene ederken ya da ayakta çekilen röntgenler yardımıyla konulabilir. Omurgadan çekilen direkt filmler yeterlidir. Ancak istisna olarak MR gerekli olabilir. Bu yöntemler ile omurganızın ne kadar esnek olduğu test edilir. Ayakta çekilen röntgen sayesinde omurganızın ön, arka ve yan grafikleri skolyoz tanısı koymak ve eğrilik derecesini hesaplamak için yeterlidir. Bu grafiklerde eğriliğin başladığı ve bittiği omurlar arasında oluşan sapma ölçülür. Bu açıyı Cobb açısı olarak adlandırıyoruz. Ayrıca bu grafikler yardımıyla vertebranın dönme açısının derecesi belirlenebilir. Cobb açısı ve vertebra derecesi bu hastalığın ilerlemesini değerlendirmek ve tedavi edilebilmesi açısında çok önemlidir. Ayrıca skolyoz yaş ilerledikçe ilerler. Bu nedenle çocuğun sahip olduğu kemiksel gelişim de belirlenmelidir. Buna bağlı olarak çocukların büyüme durumu ve kemikleşmenin seviyesini belirtmek açısından kalça ve el-bilek grafikleri oldukça önemlidir.

Önceki makaleBebek Egzaması Nedir, Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir?
Sonraki makaleKantaron Yağının Faydaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here