Ana sayfa Anne & Çocuk Uyumsuz Çocuklar İçin Neler Yapılmalıdır

Uyumsuz Çocuklar İçin Neler Yapılmalıdır

49
0
Little boy standing apart from other children, high angle view

Uyumsuz Çocuklar İçin Neler Yapılmalıdır

Uyumsuz Çocuk: Bazı çocuklar vardır hemen diğer çocuklarla kaynaşır ve arkadaş olur kimi çocuklar vardır çekingen olabilir, aşırı hırçın olabilirler.

Özgüveni tam olan çocuklar okulda birçok etkinliklere katılabilir, daha fazla sosyalleşirler. Böyle çocuklar hayatlarında genellikle daha başarılı olurlar. Ama bazı çocuklar vardır ki sosyalleşmeleri anne babalarının davranışlarına ve öğretmenlerinin bu çocuklara davranışlarına göre şekillenir.

Uyumsuz çocuklar olarak nitelendirilen hırçın, saldırgan ve aşırı derecede çekingen çocukların böyle davranmasının bir nedeni vardır. Burada anne babaya ve eğitimcilere düşen görev bu nedeni bulmaktır. Bu neden bulunursa, çocuğun diğer çocuklarla iyi geçinmesi, uyumlu çocuklar arasına girmesi daha kolaylaşır. Ama bu hemen olmaz yavaş yavaş bu davranışları sergileyen çocukların davranışlarının düzenlenmesinde ilk aşamadır.

Uyumsuz çocuklar tehlikeli davranışlarda bulunabilirler. Mesela okulda arkadaşlarına saldırabilir, arkadaşlarına konuşmalarında saldırgan bir üslup kullanabilirler. Hem huysuz, hem saldırgan hem de içine kapanık bir duruma geçebilirler.

Uyumsuz çocukların bu davranışları dikkat çekmek istemelerinden, ilgiyi kendileri üzerinde toplamak istemelerinden kaynaklanabiliyor olabilir. Başkalarının kendilerini önemsemeyeceğini, fark etmeyeceğini düşünürler.  Özgüveni olmayan çocuklar öyle durumlara girerler ki kendi yaptıklarının hiçbir şekilde kabul görmeyeceğini düşünür ve kendilerinin çevresindekiler tarafından asla fark edilmeyeceğini düşünürler.

Burada anne baba ve eğitimcilere çok fazla iş düşmektedir. Uyumsuz çocuklara karşı yapılacak şey bu davranışlarının arkasında yatan neden ya da nedenleri bularak bu nedenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak olacaktır. Onların diğer çocuklardan farklı olmadıklarını, sevildiklerini göstermeleri gerekmektedir.

Uyumsuz çocukların da yeteneklerinin ve özelliklerinin olduğunu onlara göstermeli ve bu yetenek ve özelliklerinin üzerinde durularak çocukların bu konulara daha fazla kanalize edilmelerini sağlamalıdır. Ayrıca anne ve babalar da kendi özel ilişkilerinde ve arkadaş ilişkilerinde örnek davranışlar sergileyerek böyle uyumsuzluk gösteren çocuklara örnek olmalıdır. Ayrıca anne ve babaların görevleri burada bitmemektedir. Çocukların arkadaşlarına da iyi davranmaları gerekir.

Bu arada anne baba ve eğitimciler uyumsuzluk gösteren çocukların kendinden farklı yapılarda olan çocuklarla arkadaşlık yapmalarını sağlamaları gerekir. Böylece farklı yapıdaki çocuklarla arkadaşlıkta bulunmaya yönlendirilen uyumsuz çocuklar bu tür arkadaşlıklara yöneltilerek düzeltici ve kazandırıcı arkadaşlıklara ortam sağlanmış olur.

Önceki makaleOyun Bir Çocuğun Hayatında Neden Önemlidir
Sonraki makaleYerleşme (İmplantasyon) Kanaması Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here