Ana sayfa Anne & Çocuk Yerleşme (İmplantasyon) Kanaması Nedir?

Yerleşme (İmplantasyon) Kanaması Nedir?

61
0

Yerleşme (İmplantasyon) Kanaması Nedir?

Pek çok kadın yerleşme kanamasını adetle karıştırır. Fakat, implantasyon kanaması aslında hamilelikte çok yaygındır. Kadınların bunu bilmesi gerekirken maalesef ki bu konuda bir çok kadının bilgisi yoktur. Hamile kadınların yaklaşık % 10-15’i hamileliklerinde bir döneme kadar kanama yaşayacaktır. Ama bunda bir sıkıntı yoktur, 9 ay sonra sağlıklı bir bebek sahip olacaksınız.

Yerleşme kanaması nedir?

Hamileliğin ilk günlerinde, blastosist veya yakında bir embriyo haline gelecek ve sonunda bebek haline gelecek olan hücrelerin, büyümek için yuvalanması gerekir. Blastosist, fallop tüpünü terk ettiğinden beri çoğalmaktadır ve önümüzdeki 9 ay boyunca rahimde yatmak için ideal yeri bulması gerekmektedir.

Rahim blastosist için çok kan ve besinle dolu olduğundan, rahim iç yüzeyinde hafif bir kanama yaratarak küçük bir bozulma olabilir. Bazen bu açıktır ve iç çamaşırında görülebilir. Bazı kadınlar tuvalete gittiklerinde kanadıklarının farkına varırlar.

Bir yerleşme kanaması sırasında kan kaybı hafif olacaktır ve bu “lekelenme” olarak tanımlanır. Çoğunlukla pembemsi ve sulu görünümde olmakla birlikte, daha parlak kırmızı bir renk de olabilir. Bir süre sonra kan daha çok kahverengi olabilir. Bunun nedeni rahim ağzında veya vajinada hücrelerin bekliyor oluşudur.

Bir yerleşme kanaması sırasında hafif krampların olması da yaygındır. Adet ağrısıyla aynı derecede olmayacaktır ama rahmin bulunduğu yerde belirsiz, ağır, donuk bir his şeklinde olacaktır. Bu dönemde istirahat önerilir ve faydalıdır. Çok yorucu bir şey yapmaktan kaçınmak da faydalıdır. Bu, yerleşme kanamasının meydana gelmesini engellemez, ancak kendinizi zorlamayarak pozitif bir şey yaptığınızı hissetmenize yardımcı olabilir.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

Normalde adet döneminin dolmasıyla yaklaşık aynı zamanda, yumurtlama ve döllenmeden yaklaşık 6-12 gün sonra ortaya çıkar. Bu nedenle implantasyon kanaması kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü hafif bir adet dönemi geçirdiğinizin belirtisi de hamile kalmanın belirtisi olarak da yorumlanabilir. Gebe kalmaya hevesli kadınlar, bu kanamayı görünce çok üzülebilir ve bunu olumsuz bir işaret olarak yorumlayabilir.

Gebelik başlamadan önce bir yerleşme kanaması meydana gelir. HCG hormonu, hamile annenin idrarında tespit edilen hormondur. Bu hormon, embriyo rahme yerleşene kadar üretilmez. Bu nedenle yerleşme kanaması, bazı durumlarda gebeliğinizi öğrenmeden de meydana gelebilir.

Yerleşme kanamasının oluşmasını önlemek için ne yapabilirim?

Ağrınız yoksa veya kanama sürekli ve ağır değilse, gerçekten yapabileceğiniz veya yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Hamileliğinizden zaten eminseniz ve döllenmeden bu yana 2 haftadan uzun süre geçtiyse, implantasyon kanaması olasılığı düşüktür.

Bir implantasyon kanaması mutlaka kötü bir şey değildir. Döllenmenin meydana geldiğinin ve gebeliğin gerektiği gibi ilerlediğinin bir işareti olabilir. Ama tabii ki, bu olduğunda hamile olduğunuzu bilmeyeceksiniz. Bazı kadınlar meme hassasiyeti, mide bulantısı ve diğer erken gebelik semptomlarının da implantasyon kanaması sırasında mevcut olduğuna inanırlar. Ancak bu pek olası değildir. Bu semptomlara neden olan hormonların plasenta tarafından salınması için henüz çok erkendir.

Ancak zihin gizemli şekillerde çalışır ve bazı kadınlar aslında hamile olduklarını “bilirler” ve hamile kaldıkları andan itibaren çok farklı hissederler.

Yerleşme kanam varsa ne yapabilirim?

Sıkı durun ve endişelenmeyin. Kanama miktarınızı takip edin ve herhangi bir ağrı veya başka semptomlarla karşılaşırsanız doktorunuzun tavsiyesini alın. Kadınların çoğu için implantasyon kanaması bir veya iki gün içinde durur ve geri dönmez.

Doktorunuz tarafından gerekli görülürse, gebelik kesesinin ve fetüsün gerektiği gibi gelişip gelişmediğini belirlemek için ultrason yaptırmak mümkündür. Bu, kanamanın bir düşük yapma belirtisi yerine embriyo implantasyonundan kaynaklandığına dair anında güvence sağlayabilir.

Fetal kalp atışı, yaklaşık 5 ila 6 haftalık gebelikte tespit edilebilir.

Yerleşme kanaması konusunda ne zaman endişelenmelisiniz?

Ağır şekilde kanamaya başlarsanız. Kanınız pıhtılaşmaya başlarsa veya gelen kan parlak kırmızı hale gelirse, tıbbi olarak değerlendirilmeniz gerekir. Sırt ağrısı, karın krampları, ağrı, mide bulantısı ve / veya omuz ucu ağrısının eşlik ettiği herhangi bir kanamanın da kontrol edilmesi gerekir. Bunların hepsi ektopik gebelik veya düşük yapma belirtileri olabilir.

Genellikle implantasyon kanaması birkaç saat veya gün sonra düzelir. Uzun süre devam etmez ve herhangi bir özel tedavi gerektirmez. Bunun meydana geldiği tarihleri ​​not etmek. Ve ardından son normal adet döneminin ilk gününe geri dönmek faydalı olacaktır.

Daha sonra, döllenmenin muhtemel olduğu zaman ile embriyonun rahmin damar zarına yerleştiği zaman arasında “noktaları birleştirmek” mümkündür.

Kanamaların sebebi başka ne olabilir?

Bir dizi olasılık vardır, ancak daha yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Normal adet görme, biraz erken gelmesi

Adet düzeninde bir değişiklik – belki de ani bir kanama

Hormon bazlı kontraseptifler nedeniyle, “hap” gibi, daha çok hormonal kontrasepsiyonun ilk günlerinde olan kanamalar

Kanamaya neden olan rahim veya vajina enfeksiyonu

Aşınmaya neden olan sert ilişki

Vajinadan ziyade üretra veya anüsten kanama

Aklınızda Olması Gerekenler

Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza danışın.

İmplantasyon kanaması kadınların yaklaşık % 10-15’inde görülür, yalnız değilsiniz.

Kendinizi daha iyi hissettirecekse bir veya iki gün sakin olup işlerinize ara verin.

Önceki makaleUyumsuz Çocuklar İçin Neler Yapılmalıdır
Sonraki makaleÇocuklara Hangi Besinler Faydalıdır ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here